Tip: 6 knih o psychologii snů
- Kristýna Sznapková
- 19. 2.
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 3. 3.
Probudili jste se někdy z podivného snu a přemýšleli, co se vám tím snaží vaše mysl sdělit? Sny fascinují lidstvo od nepaměti – od starověkých věštců až po moderní psychology. Jaké významy se v nich skrývají? A co nám o nich říká věda? Pokud vás zajímá psychologický pohled na sny, připravila jsem seznam šesti odborných knih, které vám pomohou pochopit hlubší souvislosti mezi naším podvědomím a tím, co se nám při snění odehrává v hlavě.
V terapeutickém směru ACT se hodně pracuje s metaforami. Jedna z nich připodobňuje lidský život k jevišti podobně, jako to známe ze Shakespearova díla:
„Život je jako otevřené jeviště. To, co se nám děje, se v tomto pomyslném jevišti pohybuje – ať jsou to kulisy v podobě lidí, se kterými se setkáváme, ať je to aktuální počasí, které symbolizuje všechna naše já, nebo ať je to atmosféra, která je tvořena našimi emocemi a myšlenkami. Každý z nás může vědomě přistoupit k reflektorům, které toto jeviště osvětlují, a z pozice osvětlovače si posvítit na jednotlivé komponenty. Tímto nasvícením věnujeme konkrétní komponentě naši pozornost. Můžeme si ji prohlédnout a pokusit se jí pochopit.“
Psychodynamické teorie následně pracují také s tím, že každé jeviště má svou oponu. A to, co se za ní děje, se může zrcadlit například v našich snech. Proto jsou sny považovány za poklad. Věřím, že uvedená literatura vám pomůže za tuto oponu nahlédnout a alespoň zčásti porozumět tomu, co se tam odehrává.
1. Výklad snů – Sigmund Freud
(Nová Tiskárna Pelhřimov, 1994)
Jde o jedno ze stěžejních děl slavného zakladatele psychoanalýzy narozeného na území naší republiky. Freud je obecně znám svým příklonem k vysvětlování lidského chování a pohnutek člověka na podkladě sexuálních pudů. U této publikace však budete velice překvapeni, pokud tento jeho typický rys budete hledat. Sice jej naleznete, ale jen poskrovnu. Mnohem více se zabývá snem jako zdrojem poznání a také základními chybami v interpretaci snů, kterých je třeba se vyvarovat, aby mohlo dojít k opravdu užitečnému výkladu.
2. Psychologie snu – Ernst Aeppli
(Nakladatelství Portál, 2024)
Publikace švýcarského analytického psychologa, která kromě edukace o funkci snů a jejich korelace s archetypy navíc také vykládá některé konkrétní a nejvíce vyskytované symboly. V první třetině se můžeme dozvědět o tom, co sen je, jak se tvoří a jaká je jeho funkce. Také se dočteme o různých typech snů. Následují dvě třetiny rozdělené do kategorií, pod kterými se ukrývají jednotlivá hesla a s nimi spojená také krátká vysvětlení daného symbolu.
3. Sny jako řeč nevědomí – Robert A. Johnson
(Nakladatelství Portál, 2020)
Autorem knihy je americký analytický psychoterapeut, který se významně nechával inspirovat prací Carla Gustava Junga. V knize se věnuje vědecky podloženým informacím o tom, co jsou sny, jak funguje práce se sny a jak při ní postupovat. V poslední třetině knihy se věnuje aktivní imaginaci, která je společně se sny základním pilířem pro vstup do nevědomé části člověkova Já. Nechybí samozřejmě zmínění metody volných asociací a praktické příklady z autorovy praxe.
4. Pojďme spolu snít – Zuzana Ritterová
(Nakladatelství Galén, 2019)
Publikace z českého pera pražské neuroložky, která se věnuje také psychoanalytické praxi inspirované Freudem. V přehledně a lidsky napsaném textu rozebírá prostřednictvím pohádek a mýtů základní psychoanalytická pojmosloví. Některé motivy známých příběhů, které jsou povětšinou kulturně determinovány, můžeme nacházet jako pojítko s tím, co se odehrává v procesu našeho snění. Analýza jednotlivých persón a kulis může člověka dovést k odpovědi na to, co se snaží sám sobě prostřednictvím snu sdělit.
5. Sny jako řeč duše – Hans Dieckmann
(Nakladatelství Portál, 2023)
Autorem je německý neurolog, kterému učarovala hlubinná psychologie. Ve své knize věnuje pozornost základním fenoménům analytické psychologie ve spojitosti se sny, v jejichž popředí stojí archetypy a symboly. Snaží se přiblížit techniku výkladu, rozluštění a uchopení smyslu snu v rámci analytického procesu. Při vysvětlování konkrétního aspektu využívá také ukázek z vlastních sezení s klienty.
6. Sny jako zdroj sebepoznání – Marta Helingerová
(Nakladatelství Grada, 2016)
Knížka české psycholožky a psychoterapeutky v rogerovském směru, kterou začalo fascinovat nevědomí a sny, za kterými se může skrývat mnoho důležitého. V publikaci se kromě již uvedených informací dá dočíst také něco o lucidním snění a o specifické oblasti snů – o dětských snech, které mohou mít podobu nočních můr. O tom, jak pomoci dítěti význam jeho snu pochopit a napomoci tak jeho rozvoji se tu také dá dočíst.
Autorka Bc. Kristýna Sznapková
Pracuje jako psycholožka, koučka a ACT terapeutka v neziskovce ISNA-MSE a ve své soukromé praxi. Józe se věnuje již 11 let - když není zrovna na podložce, prohlubuje filozofické znalosti. Miluje jemné jinové plynutí i hathajógu. U jóga nidry odpočívá a poznává krásy svých vnitřních hlubokých vesmírů.

Comentários